piątek, 10 lutego 2012

MARŚ [1]

...czyli Mały  Astronomiczny  Rysunek Śliczny mojego autorstwa ;-)
Przedstawiam Państwu Oriona – najpiękniejszą konstelację nieba zimowego. W naszych szerokościach geograficznych można go oglądać od października do marca. Jego charakterystyczny kształt łatwo odnaleźć na południowym niebie. Składa się ze 120 gwiazd jaśniejszych od 6 magnitudo.

Betelgeza (α Ori) – jedna z najczerwieńszych gwiazd na niebie. Jest to gwiazda zmienna pulsująca długookresowa. Jej maksymalny promień staje się czasem 470 razy większy od słonecznego! Jest dość daleko –  652 lata świetlne od Ziemi!

Rigel (β Ori) – niebieskawa gwiazda (czyli gorąca!), siódma pod względem jasności na nieboskłonie, najjaśniejsza w gwiazdozbiorze Oriona. Jest zaledwie 48 razy większa od Słońca. Jej światło biegnie do Ziemi 1304 lata.

M42 (NGC 1976) – Wielka Mgławica Oriona: najpiękniejsza mgławica emisyjna ziemskiego nieba, widoczna gołym okiem. To ogromna chmura gazu i pyłu świecącego pod wpływem ukrytych w niej gwiazd. W niej rodzą się nowe gwiazdy.

Prawda, że piękny ;-)))

9 komentarzy:

 1. To, że Orion piękny, to wiadomo.
  Ale jaki rysunek przedni!!! :-D

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. To prawda :-) Ja lubię takie ciekawostki.

   Usuń
 3. Lubię widzieć na niebie Pas Oriona! Gdziekolwiek jestem, zawsze go szukam:)

  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam to samo. Orion to mój niebieski drogowskaz ;-)

   Usuń
 4. w jakiej części nieba mam szukać ? ale pas oriona to chyba to chyba kojarzę - na wschodzie jakoś, dość nisko ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Kasiu, około godziny 20:00 masz Oriona dokładnie na południowym niebie. Nie trzeba za bardzo zadzierać głowy. Na ciemnym niebie (gdy nie ma zbyt wielu świateł miasta) nie sposób go nie zauważyć. Ja go widzę z okna w domu, mimo że Olsztyn świeci dość mocno i niebo nie jest całkiem ciemne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyczny rysunek:) Zastanawia mnie technika wykonania ;>
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń