środa, 15 lutego 2012

MARŚ [2]

Mały Astronomiczny Rysunek Śliczny ;-)

Asteryzm – to w astronomii przypadkowy układ gwiazd na niebie, który nie jest jednym z 88 oficjalnych gwiazdozbiorów. Najczęściej tworzą go gwiazdy z różnych konstelacji. Powszechnie rozpoznawanym asteryzmem jest Wielki Wóz, najczęściej błędnie identyfikowany z gwiazdozbiorem Wielkiej Niedźwiedzicy. Inne znane asteryzmy to: Trójkąt letni, Trójkąt zimowy, Pas Oriona, Wielki Kwadrat Pegaza.

Trójkąt zimowy to asteryzm złożony z trzech jasnych gwiazd, charakterystyczny dla nieba zimowego na półkuli północnej. Tworzą go gwiazdy – Betelgeza w gwiazdozbiorze Oriona, Syriusz w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa i Procjon w gwiazdozbiorze Małego Psa.
Oto widok południowego kawałka nieba około godziny 19:00 w lutym. W dół i trochę na lewo od Oriona widać Wielkiego Psa. Sam gwiazdozbiór niepozorny, ale zawiera perłę - Syriusza. To najjaśniejsza gwiazda nieba (po Słońcu, oczywiście). Trudno jej nie zauważyć! Świeci nisko nad horyzontem, prawie na przedłużeniu pasa Oriona. Syriusz jest zaledwie dwukrotnie większy od Słońca. Na niebie jest bardzo jasny, ponieważ to jedna z najbliższych nam gwiazd. Znajduje się zaledwie 8,5 roku świetlnego od Ziemi (1 rok świetlny = 9,5 bilionów kilometrów).
Bardziej na lewo i wyżej od Wielkiego Psa, biega po niebie Mały Pies. Jego najjaśniejsza gwiazda to Procjon, którego żółtobiałe światło dociera z odległości ponad 11 lat świetlnych.

I jeszcze jedna ciekawostka. Dokładnie przez pas Oriona przechodzi równik niebieski. Procjon należy do nieba północnego, ale Syriusz to już gwiazda nieba południowego.

15 komentarzy:

 1. Ach, ta kreska! ;-)))
  A Syriusz, fakt, rządzi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. no i teraz, przez Ciebie, będę zmuszona w pogodną noc wyjść z domu i pogapić się w niebo. A że świateł ci u nas dostatek to przy okazji i mąż ma wieczorny spacer po polu jak w banku.
  Chyba mu na wszelki wypadek nie powiem kto mnie zainspirował...
  Ja chyba wiem gdzie ten Pas Oriona, widziałam tyle razy trzy gwiazdy koło siebie, no i może "ta lśniąca, co wschodzi od boru" to nie pana ze dworu a Syriusz.

  OdpowiedzUsuń
 3. PS a samoloty nadal śledzisz bo ja namiętnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Samoloty śledzę też, ale to czasem idzie zwariować, żeby to wszystko ogarnąć ;-)

   Kasiu, to twój mąż taki groźny? Dobrze, że daleko ;-)
   A gapienie się na niebo polecam bardzo! Jak się człowiek wciągnie, to zabawa murowana. A niebo zimowe jest najpiękniejsze! Choć dziś zachmurzone, a śnieg pada i pada...

   Usuń
 4. Znalazłam Pas! Wczoraj, na balkonie ;)) To znaczy z balkonu znalazłam i jeszcze Syriusza przy okazji namierzyłam...tak mi się wydaje.
  Ale teraz ciekawi "a niżej ta druga, ze złota szczerego, co nad stawem mruga".
  Tak naprawdę jest wyżej, i po prawej od Oriona, bardzo jasna i większa od Syriusza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie Aldebaran, ale sprawdzę i narysuję coś w temacie :-)

   Usuń
 5. Asteryzm - dzięki, od lat pamiętałem definicję, nie pamiętając słowa...
  w ogóle superaśny ten post!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Mam świetną zabawę, przy okazji ćwiczę programy graficzne ;-)

   Usuń
 6. i co z tym Aldebaranem, Ewa ?
  Bo teraz mam takie pogodne noce i około 20 widzę księżyc jako D , tak na południowym zachodzie. Tuż koło niego pokazują się dwie bardzo jasne gwiazdy. Jedna- chyba ta po jego lewej stronie jest nieco wyżej,właściwie nad nim. Druga jest bardziej po prawej , poniżej.

  Niebo piękne, gwieździste i tak szczuje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwnie tu coś działa ;-)
   A pod linkiem ISS masz przeloty ISS czyli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dziś, 27 lutego będzie u Was widoczna ok. 18:37. Ten czas niedokładnie się zgadza, ale możesz ulokować się na balkonie albo w oknie z widokiem na południe i gapić się w niebo. ISS przemieszcza się szybko, jest sporo jaśniejsza od Wenus i ciut większa, nie sposób jej przeoczyć. Choć nie dam gwarancji, że ją dziś zauważysz, bo przeleci dosyć nisko.

   Usuń
 7. Kasiu, to są planety! Ta wyżej po lewej to Jowisz, a ta po prawej, niżej, sporo jaśniejsza to Wenus. Tylko trzeba pamiętać, że te wszystkie trzy obiekty poruszają się też względem siebie, więc nie koniecznie musi być akurat dziś po lewej czy po prawej ;-) Ale Wenus wyraźnie najjaśniejsza.
  Jest strona: http://www.heavens-above.com/ Możesz tam wpisać swoją lokalizację (albo wybrać z listy, albo wpisać współrzędne) i pod linkiem Astronomy - Whole sky chart zobaczysz aktualne niebo nad głową (można zmieniać godziny). Tam wyświetlają się też planety.
  Miałam zrobić wpis o planetach, ale nie da się na stałe ich oznaczyć na niebie, bo szybko biegają ;-)
  A u nas od rana albo śnieżyca, albo słońce. Wieczorem, niestety, nieba i gwiazd nie widać i Ci zazdroszczę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. znalazam i teraz się gapię.
  Dziś znów słonecznie więc może wieczorem, przez okno, porównam to co pokazuje internet z tym co mam na niebie. Chore zatoki i nawracająca gorączka trzymają mnie wciąż w domu

  OdpowiedzUsuń
 9. Kurczaki! Piszę od nowa, bo net mi się zbiesił ;-(

  Po pierwsze, życzę zdrowia!
  Ale przez okno możesz popatrzeć, więc spróbuj jeszcze znaleźć Marsa na wschodzie. Jak na Czerwoną Planeteę przystało, świeci na czerwono, więc łatwo go rozpoznać. Lepiej go widać trochę później, po 20:00.
  Tak, to wciąga :-)))

  OdpowiedzUsuń