piątek, 2 listopada 2012

Chryzantema

Dendranthema grandiflora  - w stanie dzikim rośnie w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. Chińczycy, którzy jako jedyni zajmowali się kiedyś uprawą tej rośliny, wierzyli, że krople rosy zebrane z kwiatów mają właściwości przedłużające ludziom życie. Używali więc chryzantem, by zapewnić sobie nieśmiertelność. W Azji chryzantema jest symbolem zdrowia, dobrobytu i władzy. U nas jest kojarzona z zadumą i smutkiem.

Chryzantema ma też swoją siłę. Ustawiona na parapecie odgoni od domu złe moce. Jej pozytywna energia i żywe kolory niosą radość i odwracają uwagę od codziennych kłopotów. Gotowane korzenie są podobno skutecznym lekiem na uporczywe migreny. Rosa zebrana z chryzantem zapewnia długowieczność, mądrość i szczęście :-)

Chryzantema przede wszystkim jednak cieszy oko. Przysłowie mówi: Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości - pielęgnuj ogród chryzantemowy.
9 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia...
  Bardzo lubię chryzantemy i nie mam żadnych obiekcji z kupowaniem ich do wazonu w domu.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chryzantemy i piwonie - to moje ulubione kwiaty :-)

   Usuń
 2. Ja też ogromnie je lubię (chociaż dla mnie bez jest nie do przebicia). Są tak różnorodne! a ciągle jeszcze pojawiają się nowe odmiany coraz piękniejsze. Wiem że kupiłaś do domu, to teraz koniecznie dopilnuj z tą nieśmiertelnością...Tę rosę zbieraj, wiesz. A mówisz że jeszcze mądrość i szczęście, no, no. Warto dopilnować!!
  E.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy mi się wydaje, czy mój komentarz coś "wcięło"?
  Pa;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rano miałam problemy z internetem (ciągle testują i poprawiają ;-) Akceptowałam Twój komentarz do wyświetlenia, ale rzeczywiście wcięło...

   Usuń
  2. Ciągle jakieś z nim kłopoty;(
   Pa:)

   Usuń
 4. My mamy takie złe skojarzenia z chryzantemami. Cmentarz, śmierć, smutek. A one są takie piękne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, są takie różnorodne, kolorowe, po prostu piękne!

   Usuń