poniedziałek, 9 marca 2015

Mazurskie szwędanie

Przyznam się – liczyłam, że wiosna nas zaskoczy i zaatakuje z każdej strony. Tak miało być wczoraj – gdy wyjeżdżaliśmy na wędrówkę przed siebie. Tym razem pojechaliśmy do Mikołajek, a potem, żeby objechać Śniardwy tłukliśmy się szutrowo-błotnym traktem leśnym, między innymi w pobliżu rezerwatu Jezioro Łuknajno. Nie zatrzymaliśmy się jednak, bo jakoś do miejskich klimatów nas ciągnęło. W Orzyszu uznaliśmy, że nic nas nie zaciekawi (dookoła jedynie poligon wojskowy), ruszyliśmy więc do Pisza. Tam krótka przechadzka, później przekąska nad jeziorem w Rucianem-Nidzie i powrót przez Szczytno do domu. Po drodze oczywiście postoje na spotkania z żurawiami czy malowniczym widoczkiem.
A inni w tym czasie, np. Pani Grażynka, Leśny czy Bagienny delektowali się przyrodą, ech...


Mikołajki jeszcze w zimowym śnie


Turystów nie widać


Na wodzie też pusto...


...bo jezioro jeszcze pod lodem


Tylko mewy korzystają ze słonecznej kąpieli


A to już ratusz w Piszu


I rzeka Pisa


Piski zabytek – kościół św. Jana Chrzciciela


I prawie za każdym zakrętem żurawie na polu


Czy to wiosna czy nie wiosna?


To był ładny dzień


I słońce pięknie zachodziło


*  *  *

Spotkałam również bociana – mimo że do wiosny jeszcze dziesięć dni :-)

21 komentarzy:

 1. Fajnie podane foty. Ale , że jeszcze lód na wodzie??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie ten lód zadziwił, ale większość jezior zamarznięta jeszcze.

   Usuń
 2. Już pierwsze zdjęcie mnie zachwyciło, a tu każde następne - rewelacyjne!
  Jesteś prawdziwą atystką :-) )))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani Ewo, Pani zdjęcia są najpiękniejszym dopełnieniem dokumentacji piękna Warmii i Mazur. Całe szczęście, że nie fotografuje Pani zbyt często lasu, bo nie miałbym szans ;) Piękne zdjęcia, klimatyczne, perfekcyjne i zawsze towarzyszy mi takie przekonanie, że pilnie chciałbym być w miejscach, które Pani fotografuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I cóż ja mogę na takie komplementy :-) dziękuję!

   Powoli chyba przestanę fotografować ( a przynajmniej pokazywać zdjęcia) las, ptaki i inne żyjątka, bo wypadam z konkurencji ;-)))

   Usuń
 4. Jak zwykle u Pani niezwykłe wyczucie proporcji i harmonii. Piękne zdjecia Pani Ewo. 3,5,10 - mistrzostwo i bociek uroczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi bardzo! Dziękuję :-)

   3, 5 i 10 to również moi faworyci - cenię minimalizm :-)

   Usuń
 5. Ale cudnie! Dla mnie bardziej to zimowe kadry niż wiosenne, aczkolwiek czasami mam wątpliwość :). Ale Pan Bocian pozwala mieć nadzieję, że wiosna już blisko. I niewiarygodne, że jezioro skute lodem jeszcze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zwłaszcza ten lód na jeziorach do wiosny jakoś nie pasuje. Ale ptaki mają to w dziobach ;-)

   Usuń
 6. Bocian cudowny :))
  Jak oglądam migawki z Wielkopolski to mnie szlag trafia, tam mają już kwiaty, listki na drzewach zaczynają się zielenić, temperatury też wyższe niż u nas. A tu wciąż szaro, buro i niby ciepło, ale wciąż muszę nosić rękawiczki...
  Ewo, piękne zdjęcia, bardzo podobają mi się zziębnięte Mikołajki i to trzecie zdjęcie, małe drzewko nad jeziorem, takie nostalgiczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie bocian też zauroczył :-)

   Tak, u nas ta wiosna jeszcze mocno byle jaka, bardziej życzeniowa niż rzeczywista. Ale nie traćmy nadziei - już niedługo i do nas zawita :-)

   Usuń
 7. A ja, w odróżnieniu od komentujących powyżej, tym razem zganię:) Poligon w Orzyszu, to nie jakiś tam poligon, tylko obszar Natura 2000 "Ostoja Poligon Orzysz" - jedno z największych w Polsce miejsc lęgowych, prawie wymarłego, cietrzewia. J. Łuknajno zaś, to wyjątkowy, łabędziowy rezerwat. Zaraz za Mikołajkami (w stronę Orzysza), po prawej stronie jest szutr do wieży widokowej. Może teraz wiosną nie jest to to wyjątkowa atrakcja, ale jesienią - polecam!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale, że te cietrzewie na poligonie? Muszaki to wiem, ale tam już poligonu nie ma, a w Orzyszu wszystko ogrodzone i odstraszających groźnych tablic pełno.
   O Łuknajnie to wiedziałam, wieżę widokową widziałam, ale na drodze błoto po topniejącym śniegu było koszmarne i nas odstraszyło...

   Usuń
 8. Pisz ma ciekawe zabytki, podobają mi się. Mikołajki ładnie wyglądają jeszcze w zimowej szacie. Najpiękniejsze są jednak żurawie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I na nas Pisz zrobił dobre wrażenie. A Mikołajki zawsze sympatyczne, zwłaszcza gdy turystów nie ma!
   Oczywiście - żurawie nie mają konkurencji :-)

   Usuń
 9. Swietne zdjecia, ja zawsze sie ciesze gdy nikogo nie ma na horyzoncie, jakos nie lubie uwieczniac na fotografiach przypadkowych przechodniow ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też unikam fotografowania ludzi :-)

   Usuń
 10. nienawidzę zimy, precz.

  OdpowiedzUsuń
 11. piękne to polne, łyse pagórki, a do Mikołajek chciałabym wrócić - z dwadzieścia lat temu byłam tam na swoich pierwszych, samodzielnych ;) wakacjach :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to jest do czego wracać - chyba Mikołajki się trochę zmieniły, mam nadzieję, że na lepsze :-)

   Usuń