piątek, 20 marca 2015

Zaćmienie i inne plagi...

Co za dzień! Jak u Hichcocka – najpierw trzęsienie ziemi, a później napięcie rośnie ;-)

Dzisiaj kosmos szaleje – oferuje nam zaćmienie Słońca, później superksiężyc, a na zakończenie dnia przesilenie wiosenne i równonoc.

Dziś, 20 marca, jest obchodzony również Międzynarodowy Dzień Wróbla! Jak go świętować?

Nasze olsztyńskie planetarium zawsze z okazji ciekawych zjawisk astronomicznych organizuje pokazy. Tak było i dziś.


Mnóstwo ludzi było zainteresowanych pokazem zaćmienia

Rzutowanie, czyli najbezpieczniejszy sposób oglądania Słońca

Wewnątrz planetarium można było obejrzeć transmisję zaćmienia z różnych zakątków świata

Można było złapać Słońce w garść :-)

A to moje własnoręcznie wykonane zdjęcie w największej fazie zaćmienia (korzystałam z filtra ND)

Dziś Słońce rządzi

To, że na chodniku spotkałam morświna, to już dziś chyba nic szczególnego ;-)

Pan z WWF, korzystając z planetarnego zgromadzenia, opowiadał dzieciakom o morświnach


Wieczorem będzie można obserwować super księżyc – nasz ziemski satelita znajdzie się blisko Ziemi, a jednocześnie jest w pełni. Zwykle w ciągu roku jest od 2 do 6 super księżyców – wtedy tarcza Księżyca jest wyraźnie większa.

Errata! Z tym super księżycem to zwykła medialna ściema, a ja (o wstydzie!), co prawda miałam wątpliwości, ale nie sprawdziłam dokładnie i tę bzdurę tu zamieściłam. Mea culpa! Przepraszam!
Zdjęcie super Księżyca ubiegło-czerwcowego mi się podoba, to zostawiam.


Dziś jest też przesilenie wiosenne – równonoc, po nastąpieniu której Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną. Moment równonocy wiosennej wyznacza u nas początek astronomicznej wiosny (hura, naodliczalismy się :-)

Że, w tak zwanym międzyczasie, mam dzisiaj wernisaż już chyba nie warto wspominać! Liczę, że gwiazdy będą mi sprzyjać! I mam nadzieję, końca świata nie będzie ;-)20 komentarzy:

 1. Wróbelek uroczy:)
  Ja też dzisiaj szalałam z aparatem na zaćmieniu, ale robiłam je przez zdjęcie rentgenowskie:) Nie są najlepsze,ale wolałam ochronić aparat jak własne oczy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinniśmy uważać ze Słońcem, ale jak się człowiek rozszaleje, to rozum mu odbiera z emocji ;-) Grunt, że wszystko ok!

   Usuń
 2. Ja się nie wyrobiłem z zakopceniem szkiełka, ale potomstwu się udało :) PS. Mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra jest klisza rtg całkiem prześwietlona, może też być płyta CD. Mnie jakoś filtr ND nie zawiódł :-)

   Zapraszam i czekam :-)

   Usuń
 3. Gdybym tu nie zaglądnęła, nawet nie wiedziałabym o tylu ważnych sprawach!!
  Z tego wszystkiego, święto uczciłam częstując wróble garstką mieszanki, słońce obejrzałam przez rtg płuc, a równocześnie cały czas trzymam kciuki za Twój wernisaż... Ale już czuję, że będzie bardzo dobrze ! :-)))))

  OdpowiedzUsuń
 4. rtg kolana się dzisiaj w pracy przydało, tak tylko żeby szybko rzucić okiem w niebo ;), pomysłowo uchwyciłaś ten moment - słońce i księżyc na dłoni :D
  i tak pięknie uchwyciłaś księżyc w pełni :>
  to do końca ten dzień niech będzie pomyślny ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super reportaż z ostatniego dnia zimy. No i wspaniałe zakończenie dnia, wernisaż. Pięknie Pani fotografuje Pani Ewo. Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 6. dziś, dzięki Pani, dwukrotnie miałem kontakt z wyższą estetyką. Raz tu, na blogu i drugi raz na wernisażu. W obu przypadkach zaprezentowała Pani świetne zdjęcia. Proszę się nie gniewać, że nie zostałem dłużej, ale przebywanie wśród tłumnych ludzi nie jest tym za czym łka moja dusza, by nie powiedzieć, że jest wręcz odwrotnie :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi było Pana gościć, a niechęć do tłumów podzielam, ale dziś mnie uciec nie wypadało ;-)

   Usuń
 7. Gratuluję zdjęć i wernisażu! Musiał on być pięknym zwieńczeniem takiego dnia (nie tylko tego jednego, jakby nie patrzeć, bo udane foty są tu codziennością). Piąte zdjęcie, apropos wczorajszych obserwacji aż się prosi o skomentowanie - Słońce było widać jak na dłoni! :-)

  Zima astronomiczna pożegnała się z nami w piękny sposób.

  PS. No właśnie, tym komentarzem wprowadzam wiosnę - już jest z nami :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za gratulacje! :-)
   Wernisaż był udany, goście dopisali - to rzeczywiście było piękne zwieńczenie wspaniałego dnia!

   Usuń
 8. Piękne fotografie i ciekawe informacje. Zaćmienie słońca to chyba był temat tego dnia. Obserwowałam. Natomiast super księżyca nie oglądałam. A o Dniu Wróbelka nie wiedziałam. A bardzo lubię te ruchliwe kuleczki, uwielbiam ich ćwierkanie :).
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też wróbelki lubię, ale trudno je sfotografować, bo ruchliwe to to i skoczne :-)
   Księżyca też nie widziałam, u nas było wieczorem pochmurno.
   I, rzeczywiście, zaćmienie to hit dnia :-)

   Usuń
 9. Wspaniały przegląd wszystkiego, co było ważne w ostatnich dniach :) Na Twój wernisaż nie dotarłam, bo choroba mnie zmogła, ale odwiedzę galerię niebawem. Wiedziałam, że będą tłumy, wiedziałam :))))

  OdpowiedzUsuń
 10. Superksiężyc? mi się wydawało że to nów był?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie! To jakaś medialna ściema, którą ja bezmyślnie (o jak mi wstyd!) przepisałam. Miałam pisać sprostowanie, ale mi z głowy wyleciało. Już się poprawiam!

   Usuń
  2. Te medialne ściemy to tak mi się teraz przypomniało jak to przy okazji nieodległego (na skalę kosmiczną) przelotu asteroidy obok Ziemi zapytano astronomów co by się stało gdyby uderzyła o nasz glob? Co zgodnie z prawda odpowiedzieli że "życie jakie znamy, przestało by istnieć - (choćby cała infrastruktura komunikacji elektronicznej - komórki, internet, telewizja) - co zostało przetłumaczone na język mediów że "na Ziemi życie przestało by istnieć...". Generalnie w naszym kraju znam, zaledwie kilka godnych zaufania nazwisk dziennikarzy zajmujących się nauką - co pisze i mówi reszta zazwyczaj traktuję uśmiechem politowania.

   Usuń