środa, 30 marca 2011

Z cyklu wycieczek okolicznych - Krosno

Krosno – wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Orneta. Leży z dala od uczęszczanych dróg, ale stanowczo warto je odwiedzić. Kiedy tam byliśmy, nie spotkaliśmy żywego ducha. Było pusto, cicho, nastrojowo... Bardzo polecam!

Legenda głosi, że w nurcie Drwęcy Warmińskiej przepływającej przez Krosno, znaleziono alabastrową figurkę Matki Boskiej. W pobliżu tego miejsca około1400 roku postawiono drewnianą kaplicę, w której figurkę umieszczono. Na początku osiemnastego wieku zmieniono bieg rzeki, aby na miejscu kaplicy, na gruncie stabilnym wybudować kościół z obejściami krużgankowymi. Budowano go w latach 1709-1759. Wzorowano się na założeniu architektonicznym Świętej Lipki. Na barokowe wyposażenie wnętrza składa się siedem ołtarzy, ambona, empora muzyczna i prospekt organowy. W ołtarzu głównym znajduje się kopia cudownej figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem (oryginał zaginął w 1945 r.). Kościół jest otoczony krużgankami, z czterema kaplicami w narożach.

Prawie jak Święta Lipka

Kościół był pełen słońca

Organy o trakturze mechanicznej, relikt z około 1731 roku, prawdopodobnie z orneckiego warsztatu rodziny Wulff

Nepomucen


Krużganki, miejscami odnowione

Jedna z kaplic narożnych

Pusto, cicho, nastrojowo...

Na dziedzińcu

Tu też nikogo nie było

Światło

Warto tu wrócić

5 komentarzy:

 1. Tam rzadko jest dużo ludzi,a krużganki m.in. są niesamowite.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, miejsce niezwykłe. Wszystko było otwarte i żywej duszy dookoła. Światło, cisza, tajemnica...

  OdpowiedzUsuń
 3. jadąc do Gdańska widziałam drogowskaz na Krosno i zastanawiałam się jak tam jest. Zauważyłaś, że Warmia jest cichsza i mniej zatłoczona od Mazur nawet w sezonie ? Nie powiem by mnie to martwiło ;)
  A tymczasem chciałam donieść, że na innym blogu też się dziś pojawił wpis o Krośnie, choć o tym południowym, bardziej znanym niż nasze.
  Zobacz tu :http://klimaty.blox.pl/2011/03/spacerkiem-po-Krosnie.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Cud miejsce - czytając krosno, od razu pomyślałem o tym na południu Polski ... popatrzcie tylko jak miejsce siedzenia wpływa na podświadomy odbiór informacji?

  Zapisze sobie, jako miejsce które KONIECZNIE trzeba odwiedzić, gdy znów będziemy w pobliżu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawdę, koniecznie trzeba to miejsce odwiedzić. Święta Lipka jest na pewno bogatsza, ale ten nastrój w Krośnie...

  OdpowiedzUsuń