sobota, 8 września 2012

MARŚ [3]

...czyli kolejny Mały Astronomiczny Rysunek Śliczny mojego autorstwa ;-)

Każdego wieczoru, gdy wychodzę z psem, a pogoda sprzyja, spoglądam w gwiazdy.  Pierwsze, co rzuca się w oczy, to Trójkąt Letni. Wtedy myślę, że trzeba zrobić o nim wpis, a potem o tym zapominam. Dziś mi się przypomniało, więc póki lato jeszcze trwa, należy o tym układzie gwiazd napisać.

Nawet początkujący obserwator łatwo odnajdzie tę figurę wysoko na niebie. Jego wierzchołki tworzą Wega, Deneb i Altair. Asteryzm ten jest u nas symbolem lata i im wcześniej zachodzi, tym bliżej do zimniejszej pory roku.

Niebieskobiała Wega znajduje się w konstelacji Lutni. To jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie. W naszej szerokości geograficznej nigdy nie zachodzi, a 14 tysięcy lat temu zajmowała miejsce Gwiazdy Polarnej i wskazywała północny biegun nieba. Za kolejnych 12 tysięcy lat wróci ponownie do tej roli! Cztery gwiazdy położone obok Wegi tworzą równoległobok.

Następna gwiazda Trójkąta Letniego to odległy o 1600 lat świetlnych Deneb z  konstelacji Łabędzia. To prawdziwy nadolbrzym, który wypromieniowuje więcej energii niż Słońce i gdyby znalazł się na jego miejscu, spaliłby Ziemię błyskawicznie. Najjaśniejsze gwiazdy Łabędzia tworzą kształt krzyża.

Trzecia gwiazda Trójkąta to Altair, najjaśniejsza w konstelacji Orła, jego "oko". Jest tylko nieco gorętsza od Słońca, ma dwa razy większą od niego średnicę. Jest w odległości zaledwie 16 lat świetlnych od nas.

Trójkąt Letni bardzo pomaga w obserwacjach. Warto wiedzieć, że przez gwiazdozbiory Łabędzia i Orła przechodzi ramię Drogi Mlecznej.3 komentarze:

  1. we Wrocławiu w galerii Arkady jest podobne akwarium od lat. może ciut węższe, ale też jadąc schodami ruchomymi ryyyyby ma się na wyciągnięcie ręki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, jestem kompletną "nogą" astronomiczną. Rozpoznaję gwiazdozbiory, które znam. Trochę "rzeczy" wiem, ale to wszystko.
    Pozdrówka:)

    OdpowiedzUsuń