środa, 15 czerwca 2011

Księżycowo

Na dzisiejszy wieczór planuję obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca. A może i fotkę jakąś przyzwoitą uda się zrobić?

Źródło: http://pdphoto.org/PictureDetail.php?mat=pdef&pg=8338

Obserwacje warto rozpocząć około godziny 21:00. Wtedy częściowo zaćmiony Księżyc zacznie się wyłaniać zza południowo-wschodniego horyzontu. Całkowicie schowa się w cień Ziemi o godz. 21:22. Będzie się wtedy znajdował tylko 2 stopnie nad horyzontem, czyli bardzo nisko. Maksimum zaćmienia nastąpi o godz. 22:13, a koniec fazy całkowitej o 23:03. Zaćmienie potrwa 100 minut i będzie to najdłuższe tego typu zjawisko od 11 lat.

Ostatnie takie zaćmienie Księżyca obserwowaliśmy z terytorium Polski w grudniu zeszłego roku. Kolejne dopiero za pięć lat.

Dodatkowego smaczku dzisiejszemu zjawisku dodaje fakt, że przypadło ono na tydzień przed przesileniem letnim, a zachodzące Słońce może przez kilka godzin nadać Księżycowi rdzawą barwę. Na przełomie wiosny i lata Księżyc znajduje się nisko nad horyzontem i w czasie pełni przemierza gwiazdozbiory nieba południowego. Jednak wczesny wieczór, w połączeniu z przyjaznymi temperaturami o tej porze roku zachęcają do przyjrzenia się zaćmieniu Księżyca. Oby tylko pogoda dopisała i niebo nie zasnuło się chmurami.

W innym razie zostanie nam film ;-)


7 komentarzy:

 1. U mnie Księżyc był za chmurami, za to pięknie czerwono zabarwiło się niebo. Obejrzę zatem film:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ach, u mnie, niestety też Księżyc się nie pokazał. A niebo rzeczywiście było pięknie różowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie też nie był widoczny, mimo szczerych chęci nie udało mi się sfotografować, ale słońce rzeczywiście zachodziło pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mirko, pech jakiś, bo dziś od rana przecież ładne słońce. Również pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Biedrzyn, wkurzające to, prawda? Nic to, za pięć lat następne. Jest po co żyć ;-)

  OdpowiedzUsuń