piątek, 24 czerwca 2011

Łuskoskrzydłe...

...czyli motyle (Lepidoptera). W Polsce występuje ponad trzy tysiące gatunków. Trzeba brać się do roboty i tropić, tropić ;-) Najczęściej dzieli się je na dwie grupy: motyle dzienne i ćmy, co może być mylące, bo wiele ciem lata w dzień. Motyle dzienne mają cienkie, proste czułki zakończone wyraźną buławką (ale niektóre ćmy też maja buławki). Ćmy odpoczywają ze skrzydłami rozłożonymi na boki albo dachówkowato złożonymi. Motyle przeważnie składają skrzydła pionowo nad ciałem. Ćmy są też najczęściej grubsze i kosmate. Trzeba więc sprawdzić w atlasie, jakiego to osobnika spotkaliśmy na łące. Mój fotograficzny zbiór motyli nie jest imponujący, ale lato przed nami, więc mam jeszcze chwilę i postaram się go uzupełniać systematycznie.
I trzeba pochwalić się na świecie motylami z Polski ;-)

W takim gąszczu motylków nie widać

To jakiś motyli szaraczek ;-) (karłątek kniejnik)

Na tych kwiatkach motyle bywają...

...na przykład kraśnikowate, jak ten kraśnik purpuraczek

Tu duży wybór

Czerwończyk dukacik płochliwy bardzo

Zmrocznik pazik z rodziny zawisakowatych czasem udaje kolibra

Twarz ma sympatyczną, ale to różowe futerko jest powalające!

To nie motyl

Piórolotek pięciopiór (piórolotek śnieżynka). Biały jak śnieg, a skrzydła jak piórka. No i ta nazwa... ;-)

A tu rakieta do tenisa, jako że akurat trwa turniej na kortach Wimbledonu ;-)

13 komentarzy:

 1. Pięknie te nasze ślicznotki są zaprezentowane :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow.... 3000 varieties! Your pic are breathtaking loved the orange butterfly n the one with rosy tones.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale się rozkręciłaś w motylim temacie ;)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Od kartłątka kniejnika, poprzez czerwończyka dukacika, do zmrocznika pazika, że tylko te wymienię - pięknie :-)Pięknych kolejnych motylich fotołowów życzę :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. grzy-basiku: pięknie dziękuję :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. A rakieta do tenisa rewelacyjna!

  OdpowiedzUsuń
 7. grzy-basik, a wiesz, że tę pajęczynę zauważyłam dopiero w domu, gdy przeglądałam zdjęcia w komputerze ;-) Na łące, kiedy robiłam fotkę jej nie zauważyłam. W okularach do dali jestem trochę ślepa, a ręce zajęte aparatami ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. wow! od tej pory będę miała oczy trochę szerzej otwarte na łąkach...o większości z tych motyli to ja nawet pojęcia nie miałam, tymczasem takie cuda latają!dzięki Ewcia że mi oczy otworzyłaś:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mo. to świetna zabawa, a ile radości przy tym. Ja też o tych motylach niewiele wiedziałam, ale jak już się fotkę pstryknie, to i reszty chce się człowiek dowiedzieć. I czasem naprawdę cudo można trafić!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ekstra łowy!

  ta kosmatość motyli nocnych to obrona przed nietoperzami - zaś jaskrawe ubarwienie motyli dziennych odstrasza ptaki - te z nocnych które latają i w dzień - jak łatwo zauważyć mają cechy i tych i tych - pewnie za jakiś czas ulegną one uwstecznieniu wraz z przystosowaniem się gatunku do konkretnej pory doby.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wow! Myślę, że kolekcja jest bardzo imponująca. Szczególnie uwielbiam różowy i piękne białe ćmy śniegu. Nigdy nie widziałem innego podobnego ich wcześniej!Piórolotek pięciopiór jest szczególnie piękny. Wspaniałe zdjęcia!

  (And in case my online translator didn't do a very good job)...
  Wow! I think your collection is very impressive. I especially love the pink and the beautiful white snowflake moths. I've never seen any like them before! The Piórolotek pięciopiór is especially beautiful. Wonderful photographs!

  OdpowiedzUsuń
 12. Zmrocznik to taka Doda w owadzim świecie:)

  OdpowiedzUsuń