poniedziałek, 23 stycznia 2012

Mazurki

Mazurek Passer montanus (wróbel mazurek, wróbel polny) – mały ptak z rodziny wróbli, osiadły (tylko nielicznie koczujący lub przelotny), zamieszkujący Europę i Azję. Nieznacznie mniejszy od wróbla zwyczajnego, często z nim mylony. Najpewniejszą cechą rozpoznawczą jest czarna plamka na białym policzku (wróbel ma policzek jednolicie szary). Poza tym mazurek ma brązowy wierzch głowy (wróbel – szary), a na skrzydłach dwie białe pręgi (u wróbla pręga jest tylko jedna).
Licznie odwiedza mój karmnik w ogrodzie i za oknem. Z moich obserwacji wynika, że jest najbardziej "awanturujący się" ze wszystkich ptaszków przy karmniku. Mazurki na parapecie to głośne ćwierkanie, bijatyki i zamieszanie. Kłócą się między sobą, odganiają wszystkie inne ptaki. Nawet modraszka – najbardziej odważna sikora, nie ma z nimi szans. To pierwsza zima, w której odwiedzają ptasią stołówkę, nigdy przedtem nie widać ich było w tak dużej liczbie. Wróbli nie widzę wcale :-(3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. One po prostu są piękne :-) U mnie najbardziej awanturują się dzwońce i czyżyki. Przy nich mazurki ą niemal aniołkami.
  No i ta ich... plamka ;-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń